Çipli Kimlikte Yoğunluk Yaşanıyor

Çipli kimlik kartları, geçtiğimiz yıllardan itibaren kullanılmaya başlayan ve insanların kimlik kullanım alanları ile ilgili hayatlarını kolaylaştıran bir uygulama oldu. Ancak bu kimlikleri almak için en az 15 gün beklemek gerekiyor. Çipli kimliklerin yanı sıra ehliyet ve pasaportların da bu kimliklere devredilmesi ve kimlik kartlarının hem ehliyet hem de pasaport yerine geçmesi gündeme geldi bu uygulamanın yapılması için başvurular ise 2 Nisan tarihinden itibaren başlayacak. Ancak Mersin E-Nüfus sendikası tarafından yapılan açıklamaya göre bu uygulamanın vatandaşları üzebileceği açıklandı. Haberin detayları şöyle;

Vatandaşlar daha çok sıra bekleyebilir;

Sendika tarafından yapılan açıklamaya göre nüfuz müdürlüklerinde personel eksikliği, vatandaşların sıra beklemesine neden olabilir. Bu durumun aylar öncesinden belirtilmiş olmasına rağmen halen düzeltilmediği açıklandı. Ülke genelinde vatandaşların sıra beklemesi ve işlemlerinin kısa sürede yapılabilmesi için en 5000 in personelin alınması gerektiği duyuruldu.

Nüfus müdürlüklerindeki yeteriz alt yapı ve hali hazırda olan iş yükü nedeniyle insanların yeterli hizmeti almakta zorlandığı ve çipli kimlikler ile birlikte ehliyet ve pasaport uygulamalarının da eklenmesiyle hem iş yükünü artacağı hem de işlerin düzenli yürümeyeceği bildirildi.

Devlet, yapılacak olan bu uygulama için emniyet müdürlüklerinde görev yapan 5 bin kişinin sahada görevlendirilmesini düşünüyor. Ancak sendika tarafından yapılan açıklamaya göre ehliyet ve pasaportlarında kimliklere eklenmesinin tek elden olması kolay gibi görünse de, bu işlemin yapılması için uzun kuyruklar oluşabilir. Vatandaşları memnun etmek ve onlara kolaylık sağlamak için yapılan bu uygulama, işlem sırası ve yoğunluk yaşanması nedeniyle vatandaşları üzebilir. Devletin bu problemin düzeltimesin için gerekli personelin yani en az 5 bin personelin nüfus müdürlüklerine atamasının yapılması ve işlem yapılacak cihazların daha kaliteli hale getirilmesi gerekmektedir. Ayrıca bazı ile ve ilçelerde gerekli güvenlik tedbirlerinin de alınması gerekir.

Sendika, bu uygulamanın sağlıklı olabilmesi için öncelikle pilot bir bölgede uygulamaya başlanmasının saha doğru olacağını açıkladı. Aksi takdirde nüfus müdürlüklerindeki kuyruklar uzayabilir ve işlemler çok daha geç yapılabilir.

Sonuç;

Çipli kimlik kartları ile birlikte ehliyetin ve pasaportların ve bu kartlara aktarılması söz konusu oldu. 2 Nisan tarihinden bu aktarma işlemi ülke genelindeki nüfus müdürlüklerine yapılacak. Ancak Sendika tarafından yapılan açıklamaya göre bu uygulama yetersiz alt yapı ve eksik personel nedeniyle istenildiği gibi olumlu sonuç vermeyecek. Devletin bu konuda hem personel istihdamı yapması, hem güvenlik tedbirleri alması hem de cihazları iyileştirmesi bekleniyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf