Çeyiz Parası 2 Katına Çıkıyor

Devlet yeni evlenen çifteler yardım olması amacıyla çeyiz hesabı uygulaması başlatmıştı. Bu uygulamaya göre banka hesabı açtırarak düzenli birikim yapan çiftlere 5 bin liradan başlayan ve 7500 lirayı bulan ödemler yapılacak. E-Devlet Giriş.Com sizler için detaylarını araştırdı…

27 yaşından önce evlenmek şart;

Çeyiz hesabı yardımından yararlanabilmek için bankadan çeyiz hesabı açtırmanız, bu bankaya düzenli olarak 3 ile 5 yıl arasında birikim yapmanız ve ilk evliliğinizi 27 yaşından önce yapmanız gerekiyor. Bu şartları taşıyanların açtırdığı banka hesabı sayısı 25 binin üzerinde. Devlet bu artışa istinaden eşler için çeyiz yardımını 7 bin 500 liraya çıkardı. 2 yıldır yürürlükte olan bu uyuklamaya yapılacak ödemler 2019 yılında başlayacak.

Çiftler yararlanabilecek;

Açılan hesaplarda 5 yıl kalanlar 7 bin 500 lira alırken her iki çift de bu paradan yaralanabilecek. Doğal olarak iki çiftinde 5 yılda kazancı 15 bin lira olacak.

Nikah fiyatları artıyor;

Çiftler evlenmek için nikaha para ödemek zorunda. İstanbul valiliğinde yapılan bir araştırmaya göre çiftler evet demek için 919 lira para ödüyor. Nikah fiyatları hafta içi ve hafta sonu için farklı ödeniyor. Eğer evlenmek için nikâh salonun u tercih ediyorsanız saha farklı fiyatlar ödemek zorundasınız. İstanbul belediyelerinde yapılan araştırmaya göre çiftlerin hafta içi nikâh kıymak için ödedikleri paralar 98 lira ile 268 lira arasına değişiyor. Hafta sonu ödenen fiyat ise 150 ile 788 lira arasında değişiyor. Kokteylli nikah kıydırmak isterseniz de 918 lira ödemek zorundasınız.

Sonuç;

Devlet tarafından verilen çeyiz parası yardımı artarken, nikah kıymak için istenen fiyatların da artması dikkat çekti. Devlet, bankalarda çeyiz hesabı açtırıp burada 3 yıl birikim yapan çiftlere 5 bin lira, 5 yıl birikim yapan çiftlere ise 7500 lira ödeme yapıyor. Her iki çiftte bu birikimi yaparsa alacakları para 15 bini buluyor. Çiftlerin bu hesaplara olan ilgisi çok fazla. 2 yıl önce açılan bu hesapların ilk ödemeler ise 2019 yılında yapılmaya başlanacak.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf