Çalışmayanlar da Emekli Olabiliyor

Normal şartlar altında emekli olabilmeniz için SSK, BAĞKUR ya da Emekli Sandığı sigorta birimlerine bağlı olmanız, yaş şartını, sigorta prim gün sayısını ve sigortalı olma süresini doldurmanız gerekir. Bu şartlar, kadınlarda ve erkeklerde farklı yaş sınırlarından uygulanır. Sigorta primlerinizi yatırarak emekli olabileceğiniz gibi çalışarak da emekli olabilirsiniz. Peki, çalışmayanlar nasıl emekli olabilecek? Devlet, çalışmayanlar için de hemen olmasa bile emekli olmak için bazı avantajlar sunmaktadır. İşte çalışmayanlar için emekli olma koşulları…

İsteğe bağlı sigortalı olabilirsiniz;

Ev hanımıysanız ya da öğrenciyseniz ve çalışmıyorsanız, çalışmadan emekli olmak istiyorsanız, isteğe bağlı sigorta yaptırarak her ay kendi sigorta priminizi ödeyebilir ve emekli olabilirsiniz. Bunun için SGK’ya başvuru yapmanız ve bir dilekçe doldurmanız gerekir. Dilekçenize istinaden şimdiki tutar ile aylık 649 TL ödeyerek emeli olabilirsiniz. Ayrıca kendi sigortanızı öderken bir işte çalışmaya başlayabilir, iki adet sigorta birden ödeyebilir ve emekli olduğunuzda alacağınız maaş miktarını arttırabilirsiniz.

2008 yılından sonra BAĞ-KUR’lu sayılırsınız;

İsteğe bağlı olarak sigorta yatıranların durumu, sigortalı olarak çalışanlara göre biraz daha farklı olsa da emekli olmaları mümkündür.  Ekim 2008 yılından sonra isteğe bağlı sigortalı olanlar BAĞ-KUR’lu sayılıyor ve onların da emekli olmaları BAĞ-KUR için geçerli olan şartlara bağlı kılınıyor. Buna göre; isteğe bağlı olarak sigorta yatıran kadınlar 5400 gün prim yatırdıktan sonra 61 yaşına geldiğinde, erkekler ise yine 5400 gün prim ödedikten sonra 63 yaşına geldiklerinde emekli olabilirler.

İsteğe bağlı olarak sigorta yatıranların erken emekli olabilmeleri için de 15 yıl sigortalı olmaları ve 3600 gün prim ödemeleri gerekiyor. Ayrıca normal şartlarda emekli olabilmek için de 9000 gün prim yatırmaları ve kadınların 60, erkeklerinde 62 yaşına gelmeleri yeterlidir.

Vergi ödemeden esnaf olabilirsiniz;

Devlet, evde kendi imkânları ile çalışan ev hanımları için vergisiz esnaf olma avantajı da sağlıyor. Buna göre evde kendi imkânları ile çalışan kadınların hem vergi ödememeleri hem esnaf sayılmaları hem de sigorta primi ödeyerek emekli olmaları sağlanıyor. Bu kadınların vergi dairelerine başvuru yaparak “Esnaf Muafiyet Belgesi” alması ve bu belge ile SGK’ya başvurması gerekiyor. Bu sayede her ay belirli bir miktar prim ödeyerek emekli olabiliyorlar. 24 gün prim yatırmaları halinde ise 30 gün sigortalı sayılıyorlar.

Sonuç;

Devlet ev hanımları ya da işsiz olan ve sigortalı olmak isteyenler için emeklilik imkânları sağlamaya devam ediyor. Yeni yapılan reformlar ile ev hanımları keçiören escort vergisiz esnaf olabilirken, çalışmayanlar isteğe bağlı sigortalı olabiliyor ve kadınlar 3 çocuğu için toplamda 6 yıl borçlanarak erken emekli olma hakkı kazanabiliyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf