BTK IMEI Sorgulama

Mobil cihazlar Türkiye’de ve dünyanın her yerinde artıyor. Bu cihazların kullanımı da gün geçtikçe artış gösteriyor. Her cihaz bir diğerinden üstün özelliklerde piyasaya sürülüyor ve teknolojik özellikler, mobil cihazlara özellikle akıllı telefon ve tabletlere olan ilgiyi arttırmıştır. Önceleri lüks olan akıllı telefonlar ve tabletler şu anda ise büyük bir ihtiyaç haline gelmiştir. Çok aygın hale gelen bu cihazlar ilkokul çağındaki çocuklarda bile vardır. Bu cihazlar ilgilini yoğun olması sahte yani çalıntı cihazların oranını da arttırmıştır. Severek aldığınız bir mobil cihazın çalıntı olması tehlikesi hem maddi hem de manevi zarara uğramanıza yol açabilir. Devlet de bunların önüne geçmek ve çalıntı mallar nedeniyle mağdur olmanızı engellemek amacıyla IMEI sorgulama ekranı oluşturmuştur. Bu ekran sayesinde almış olduğunuz mobil cihazın çalıntı olup olmadığın sorgulayabilir ve çalıntı ise gerekli yasal işlemleri başlatabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapmak için e-devlet giriş yapmanız gerekir. Sizlerle BTK IMEI sorgulama hakkında detayları paylaşalım;

BTK IMEI sorgulama nasıl yapılır;

BTK, bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu olarak adlandırılır. Bu kurum, bilgi ve iletişimle ilgili teknolojilerin denetlendiği, kaçakçılığın önlenmesi için gerekli önlemlerin alındığı, üreticiyi ve tüketici koruyan ve destekleyen bir kurumdur. BTK üzerinden almış olduğunuz telefon ve tabletle ilgili çeşitli sorgulamalar yapabilir, yurt dışından almış olduğunuz cihazların kaydını gerçekleştirebilir, kayıp ya da çalıntı cihazların ihbarını yapabilir ve mobil hatlarınızla ilgili çeşitli işlemleri yapabilirsiniz. E-devlet giriş yaparak BTK üzerinden en çok gerçekleştirilen işlem ise IMEI sorgulama işlemidir. IMEI sorgulama sayesinde, almış olduğunuz cihazın çalıntı olup olmadığını sorgulayabilir, eğer böyle bir durum varsa hemen gerekli bilgilendirmeyi yaparak haklarınızı koruyabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle e-devlet sistemine giriş yapmanız gerekir.

E-devlet giriş için farklı yöntemler bulunur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • PTT şubelerinden ya da müdürlüklerinden, kimliğiniz karşılığında ve 2TL ödeyerek şifrenizi bir zarf içinde alabilirsiniz. Aynı zamanda kulanmış olduğunuz cep telefonunuza bu şifrenin gelmesiniz isteyebilirsiniz.
  • Sisteme giriş yapabilmek için internet bankacılığını kullanabilirsiniz. Çalıştığınız bankanın size internet bankacılığında kullanmanız için vermiş olduğu müşteri numarası ve internet şifresi bilgilerini kullanarak giriş yaptıktan sonra cep telefonunuza gelen kodu girdiğinizde, e-devlet sistemine giriş yapabilir ve kendinize ait bir şifre oluşturabilirsiniz.
  • Mobil imza, kullandığınız cep telefonu hattınız aracılığı ile alacağınız imzadır. Islak imzanı yerine geçen bu imza yöntemini kullanarak da sisteme giriş yapabilir ve kendi şifrenizi oluşturabilirsiniz. Bunun için GSM şirketinize başvuru yapmanız gerekir.
  • E-imza, elektronik imzadır ve bu imzanın sertifikasını vermeye yetkili kurumlar tarafından sunulmaktadır. Devletin belirlediği bu kurumlardan herhangi birine başvuru yaparak ıslak imza niteliğinde olan e-imzanızı alabilir ve e-devlet giriş için bu imzayı kullanabilirsiniz.
  • Kimlik kartı, devletin yeni çipli kimlik sistemidir ve pasaport yerine geçmekle birlikte pek çok alanda kolaylık sağlar. Bu kartlar ile de e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/imei-sorgulama adresine tıklayarak IMEI sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu adres tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

BTK IMEI Sorgulama

Yukarıda yer alan bölüme IMEI numaranızı yazını. Cep telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilmek için “*#06#” yazmanız yeterlidir. Cihazınızın arama kısmına tuşlarınız ile bunları yazarak araya bastığınızda, cihazın IMEI numarası karşınıza gelecektir. Alt kısımda yer alan güvenlik resmini de yazdıktan sonra sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı e-devlet giriş yapmadan da gerçekleştirebilirsiniz.

Sorgulama yaptıktan sonra telefonunuz kayıtlı ise aşağıdaki ekranla karşılaşırsınız. Bu ekranın çıktısını almak için de “yazdır” kısmına tıklamanız yeterli olacaktır.

BTK IMEI Sorgulama

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf