Birden Fazla Emekli Maaşı Alabilirsiniz!

SGK tarafından verilen ölüm, yaşlılık, malullük ve emekli maaşlarında yapılan düzenlemelere göre bazı durumlarda, vatandaşlara iki maaş bağlanması söz konusu olabiliyor. Ancak bu maaşların  bağlanması için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekir. İşte iki maaş söz konusu olduğunda geçerli olan uygulamalar…

Malullük ve yaşlılık aylığına hak kazananlarda;

Hem malullük hem de yaşlılık aylığına hak kazanan kişilerde, bu iki aylıktan miktar olarak en yüksek olanı bağlanır. Eğer iki aylığın da miktarı eşitse, bu kişiler yalnızca yaşlılık aylığı alacaktır.

Malullük ya da yaşlılık maaşı ile birlikte ölen eşinden dolayı maaş almaya hak kazanan kişilerde;

Yaşlılık aylığı ile birlikte ölen eşinden dolayı maaş almaya hak kazanan sigortalılara, her iki aylık ta bağlanabilir. Bu aylıklar tam olarak ödenir ve kesinti yapılmaz.

Anne ve babasından ölümlerinden ayrı ayrı maaş almaya hak kazanan çocuklarda;

Hem annesi hem de babası ölen ve ikisinden de maaş almaya hak kazanan çocuklar için yüksek olan maaşın tamamı, az olan maaşın ise yarısı ödenir.

Bir anneye ölen her iki çocuğundan maaş bağlanması durumunda;

Bir annenin her iki sigortalı çocuğunun ölmesinden dolayı maaş alması durumunda, her iki ölen çocuğu için maaş bağlanması söz konusu olur. Ancak burada önemi olan nokta yüksek olan maaşın tamamının, az olan maaş tutarının ise yarısının bağlanacak olmasıdır.

Ölen eşinden ve ölen ebeveynlerinden maaş almaya hak kazanan kişilerde;

Bir kişinin hem ölen eşinden hem de ölen anne ya da babasından maaş almaya hak kazanması durumunda, bu kişinin tercihine göre maaş ödemesi yapılır. Bu kişi eşinden gelen maaşı tercih ettiğinde diğer maaş devreden çıkarılır. Aynı durum, tersi olduğunda da geçerlidir.

İki kez evlenen ve iki kez eşin kaybeden kişilerin aylığa hak kazanması durumunda;

İki kez evlilik yapan ve iki eşinin de ölmesi dolayısıyla aylık almaya hak kazanan eşlerde, eşin tercih ettiği maaş ödenir. Aylık lamaya hak kazanan eş bu durumda istediği miktardaki maaşı seçebilir ve diğer maaş kapsamdan çıkarılır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf