Banka Müdürü Şok Yaşattı

İnsanların para kazanma hırsı yüzünden yolsuzluklara başvurduğunu hepimiz biliyoruz. Son günlerde bu tür olayların artması dikkat çekmeye başladı. Ancak bir banka müdürünün de bu yolsuzluklara katılması, herkesi şoke etti. Özel bir bankada çalışan müdür, genel müdürlükten tazminat almak için hayali hesap açarak çeşitli işlemler yaptı. Onunda hem kendisi hem de çalışanları prim kazandı. Ancak durumun detayı öğrenildiğinde müdür, tazminatsız olarak işten kovuldu. Bu da yetmezmiş gibi banka müdürü alacaklarını temin etmek için mahkemeye dava açtı.

Asıl şaşıracağınız konu ise mahkemenin banka müdürüne tazminat ve alacaklarının ödenmesi kararını vermesi. Bunun üzerine banka, kararı temyize gönderiyor ve bakın sonucunda ne oluyor…

Mevduat hesaplarında hile olduğu anlaşıldı;

Banka müdürü 25 adet hileli hesap açmış ve bu hesaplara çeşitli miktarlarda para yatırmıştır. Bu paraları ise bankamatiklerden çekerek, kasa bölümünün de çıkar sağlamasına yardım etmiştir. Bu durum sonucunda müdür genel müdürlüğü yanıltarak prim almıştır. Ancak durumun fark edilmesi üzerine tazminatsız olarak işten kovulmuştur.

Yaşanan bu olay bankaya herhangi bir zarar vermedi ancak banka müdürü, yapmış olduğu bu işlemler ile prim kazandı. Doğal olarak banka, hak etmeyen birine prim ödemiş oldu ve bu da zarar sayıldı.

Mahkeme tazminatın ödenmesini istedi;

İşten kovulan bankacı işe iade edilmesi ve tazminatlarının ödenmesi talepleri ile dava açtı. Yerel mahkeme ise bankacıyı haklı buldu ancak işten çıkarılmanın geçerli olduğuna kanaat getirdi. Yerel mahkemeye göre işçinin işten çıkarılması doğrudur ancak tazminatları ödenmelidir.

Yargıtay’ın kararı;

Yerel mahkemenin verdiği kararı bozan Yargıtay, banka bu konuda haklıdır dedi. Yargıtay bankacılık işlemlerini güven esaslı olarak yapılmasının altını çizerek, banka müdürünün bu durumda işten çıkarılmasının doğru olduğunu ve hiçbir şekilde kıdem ve ihbar tazminatı alamayacağını belirtti.

Sonuç;

Banka müdürünün yaptığı yolsuzluk, gündeme bomba gibi düştü. 25 adet farklı hayali hesap açan banka müdürü bu hesaplara para yatırdı ve bunların farklı zamanlarda ATM’lerden çekilmesini sağladı. Bu sayede haksız prim kazancı elde etti. Bu durumun anlaşılması sonucunda ise işinden tazminatsız olarak kovuldu. İşe geri dönmek ve tazminatlarını alabilmek için dava açtıysa da Yargıtay bu davayı olumsuz yanıtladı ve bankayı haklı buldu.

Bankacılık işlemlerini güvene dayalı olarak yapılması gerekiyor. Banka müdürünün bile bu yolsuzluğu yapması, ülkenin durumun kötüye gittiğini düşündürüyor.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf