Bakandan Önemli Açıklamalar !Sağlıkta 15 Büyük Reform

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre sağlık alanında çok büyük reformlara imza atılıyor. Bakanlık, sağlık alanını bir gelir yanağı olarak görmediklerini ve sağlık alanında verilen hizmet kalitesini arttırmak için çalıştıklarını ifade etti. Buna göre yeni yapılan reformlar sayesinde Türkiye’de çok sayıda ilaç üretimi yapılmasının ve vatandaşların sağlık hizmetine kolay ulaşmasının önü açılıyor. E-devlette yer alan 80 uygulama 120’ye çıkarılıyor. Bunlar gibi daha pek çok uygulama yapılacak ve 15 büyük reform hayata geçirilecek. İşte yeni yapılacak reformlar ve detayları…

15 büyük reform yapılacak;

 1. Yapılacak olan görüntü paylaşım projesi ile Ankara çekilen röntgenin Hakkari’de görüntülenmesi sağlanıyor.
 2. Tahlil ve tetkik süreçleri alanında yapılan yeni çalışmalar ile bu alanlardaki süreçler hızlanacak ve İstanbul’daki yapılan tahlil ve tetkikler başka şehirlerde rahatlıkla görülebilecek.
 3. Hastanelerin verileri kontrol altına alınacak ve hastanelerde kesilen faturalar bilgisayar ortamında kontrol edilecek. Bu sayede mükerrer fatura kesilmesinin önüne geçilecek.
 4. Hastanelerde yapılan organ nakli, ameliyat ve acil haller gibi durumlarda iyileştirme çalışanları yapılacak. Bu kapsamda hem vatandaşlar için hem de hizmet sunucularında kolaylık sağlayacak adımlar atılacak.
 5. 77 milyarlık sağlık giderlerinin 25 milyarını ilaçların oluşturması ve ilaçların yurt dışında ithal edilmesi, bu alanda yenilik yapılmasını güçlendirmiştir. Buna göre ülkemizde toplamda 291 ilacın üretilmesi sağlanacak.
 6. İşyerinde görevli olan hekimlere e-reçete zorunluluğu getiriliyor.
 7. Bazı hastanelerde uygulanan sicil karnesi, ülke genelinde tüm hastanelerden uygulanmaya başlanacak.
 8. E-devlet sisteminde yer alan 80 adet sağlık uygulaması 120’ye çıkarılacak ve vatandaşların işlem yapması kolaylaştırılacak. Bu sayede vatandaşların ve sağlık personelinin daha fazla işlemi elektronik ortamda gerçekleştirmesinin ve işlemelerin kolaylaşmasının önü açılacak.
 9. Sağlık alanında yapılan istihdam teşviklerinden tüm hastanelerin yararlanması sağlanacak.
 10. Gelir testine giren ve Genel Sağlık sigortasından borçlu olan kişilerin gelirleri asgari ücretin altındaysa, tüm borçları 2 Nisan’da silinecek.
 11. Engelliler için hızlı tedavi olanağı sağlanacak ve %40 ve üzeri engeli olan kişileri sevkleri doğrudan yapılabilecek. Bu sevkler için önceden aranan tıbbi gerekçe, artık geçerli olmayacak.
 12. Karekod sisteminin kapsamı genişleyerek eczanelerde uygulana bu sistemin hastanelerde de uygulanması sağlanacak.
 13. Devletin sağlık alanında bazı ilaçlar için yapmış olduğu geri ödeme listesi güncellenerek, geri ödemesi yapılan ilaç sayısı 8 bin 200’e çıkarılacak. İhtiyaçlara yönelik olarak bu liste sürekli güncellemeye tabi tutulacak.
 14. Yetim ilaçlara geçen yıl ödenen miktarın fazla olması sonucunda bilimselliği kanıtlanmış olan yetim ilaçlara geri ödeme sağlanacak.
 15. İşitme cihazı kullanan vatandaşlar için de yeni bir uygulama gelecek ve bu cihazları alan kişiler fatura tahsilleri için SGK’ya gitmek zorunda kalmayacak.

Sonuç;

ÇSGB tarafından yapılan açıklamaya göre sağlık alanında 15 büyük reform yapılacak ve bu reformlar yeni ihtiyaçlara göre güncellenecek. Özellikle Türkiye’deki ilaç üretimlerine ağırlık verilecek ve pek çok ilacın geri ödeme kapsamına alınması sağlanacak. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinde bulunan uygulamaların sayısı arttırılarak yapılan işlemlerin daha hızlı ve kolay hale gelmesi sağlanacak. Bu uygulamalar hem sağlık çalışanlarının hem de vatandaşların yüzünü güldürecek.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf