Babalar da Ücretsiz İzin Alabiliyor

Yeni doğum yapmış olan eşlere 4 aylık doğum sonrası ücretli izin hakkı veriliyor. Bu süre içinde işe dönmek isteyemeyen anneler için ücretsiz izin hakkı da bulunuyor. Yeni doğum yapmış olan anneler doğum öncesi ve doğum sonrası toplam bir yıla kadar izin kullanma hakkına sahip oluyor. Peki, yeni baba olmuş devlet memurlarında izin hakkı var mı?

Devlet memuru olan ve yeni çocuğu olmuş erkeklerin de 3 gün ücretli izin hakkı bulunuyor. Eğer ücretsiz izin kullanmak isterse, kanuna dayalı olarak 24 aya kadar ücretsiz izin kullanma hakkına sahiptir. Çalışmış olduğu kurumun ise bu izni kullandırmamaya yetkisi bulunmuyor.

Açılan dava sonuçlandı;

Geçtiğimiz günlerde bir devlet memurunun yeni doğum yapmış eşi için ücretsiz izin kullanmak istemesi üzerine, çalıştığı iş yerinden bu izin talebi reddedildi. Bunun üzerine söz onuşu devlet memuru bir dava açtı ve davada kurumun izin vermeme yetkisinin olduğu belirtildi. Temyize gönderilen dava Danıştay tarafından bozuldu. Danıştay, kanuna göre idarenin izin konusunda takdir hakkının bulunmadığını belirtti. Bununla birlikte eşi doğum yapan memurun 24 aya kadar ücretsiz izin kullanabileceği yönünde karar verdi.

Sonuç;

Bu karar sonucunda çalışmış olduğu kurumdan izin alamayan ve eşi yeni doğum yapmış olan kişiler, 24 aya kadar izin alabilecek ve çalıştığı kurumun bu izni vermemesi söz konusu olmayacak.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf