Askerlik Durum Belgesi Doğrulama

 

Askerlik durum belgesi, askerlikle ilgili bilgilerinizin yer aldığı belgedir. Bu belge işe girerken, okula girişlerde ve diğer resmi kurularda işinize yarayabilir. Özellikle işe girişler için özel sektör ya da kamu sektöründe istenilen belgelerin başında gelir. Bu belgeyi alabilmek için askerlik şubesine gitmenize gerek kalmadan e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. T.C. kimlik numaranız ile sorgulama işleminiz hemen yapılır ve belgenize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Evrakta sahtecilik son günlerde arttığı için devlet, kendi sisteminden vermiş olduğu tüm evraklar için barkod numarası ve kare kod uygulaması başlatmıştır. Bu numara ve kare kod ile, e-devlet sisteminden almış olduğunuz tüm belgeleri ile birlikte askerlik durum belgenizi de doğrulayabilirsiniz. Bu doğrulama işlemini tüm kamu kurumları, özel işletmeler ve tüm vatandaşlar da kullanabilir. Doğrulama işlemi için sisteme giriş yapmanız gerek yoktur.

 

E-devlet askerlik durum belgesi doğrulama nasıl yapılır;

E-devlet sistemini kullanarak askerlik durum belgesini doğrulayabilmek için sisteme giriş yaptıktan sonra “E-hizmetler” bölümünden Millî Savunma Bakanlığı uygulamasına gitmeniz gerekir. Bu uygulamaya gittikten sonra askerlikle ilgili yapabileceğiniz tüm işlemlerin listesine ulaşabilirsiniz. Bu listeden “askerlik durum belgesi doğrulama” seçeneğine tıklayarak gerekli sorgulamayı T.C. kimlik numarası ve belgedeki barkod numarası ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bu sorgulama işlemine kısa yoldan ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama adresine tıklamanız gerekir. Bu adrese tıkladıktan sonra ise karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Askerlik Durum Belgesi Doğrulama

Ekranda yer alan T.C. kimlik numarası kısmına belge sahibinin kimlik numarasını yazın ve elinizdeki belgenin barkod numarasını girdikten sonra “devam et” kısmına tıklayın. Bu kısma tıkladıktan sonra ise belgenin doğru olup olmadığıyla ilgili bilgiye anında ulaşabilirsiniz.

Bu doğrulama işlemini mobil cihazlarınızdan yani cep telefonlarınızdan ya da tabletlerinizden de yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için mobil cihazınızın marketinden ücretsiz olarak “e-devlet belge doğrulama” programını indirmeniz gerekir. Programı yükleyip açtıktan sonra ise elinizde belgenin üzerinde yer alan kare kodu ekrana okutarak, doğrulama işleminizi kolayca yapabilirsiniz.

Askerlik durum belgesi ne kadar sere geçerlidir;

Askerlik durum belgesinin geçerlilik süresi, tecil süresi kadardır. Yani askere gitmek için tecil yaptırdığınız tarihe kadar bu belgeyi kullanabilirsiniz.

Askerlik durum belgesi ücretli midir;

Askerlik durum belgesini e-devlet sistemini kullanarak ücretsiz bir şekilde alabilirsiniz bu belgenin yalnızca çıktısını internet kafe gibi yerlerden alıyorsanız ücret ödersiniz. Kendi bilgisayarınıza indirip, çıktısını alırsanız hiçbir şekilde ücret ile karşılaşmazsınız. Devlet tarafından da bu belge için hiçbir ücret talep edilmez.

Askerlik durum belgesi nerden alınabilir;

Bu belgeyi e-devlet dışında bir yerden almak isterseniz, bulunduğunuz şehirdeki herhangi bir askerlik şubesine gitmeniz yeterli olacaktır. Yani ikamet etiğiniz şehirden alacaksınız diye bir zorunluluk yoktur. İstediğiniz askerlik şubesinden, askerlik durum belgenizi alabilirsiniz.

Askerlik durum belgesini kimler alabilir;

Askerlik durum belgesi yalnızca kişinin kendisine verilebilir. Kimliğinizi ibraz ederek, herhangi bir askerlik şubesinden alabilirsiniz. Aynı şekilde online olarak almak isterseniz, adınıza ait olan e-devlet şifrenizi ile almanız gerekir. Bu sisteme ait olan şifrenizi kimse ile paylaşmamalısınız. Bu durum güvenlik ihlalidir ve e-devletten çok sayıda işlem yapılabildiği için sakıncalı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle şifrenizi asla başka kişiler ile paylaşmamanız gerekir. Daha önceden paylaştıysanız bile mutlaka şifrenizi değiştirin.

Askerli durum belgesi almak için evrak vermeniz gerekir mi;

Bu belgeyi alabilmek için yalnızca T.C. kimlik numaranıza ve e-devlete ait şifreniz ihtiyaç vardır. Bunun dışında hiçbir evrak gerekmez. Eğer belgenizi askerlik şubesinden almak istiyorsanız, yalnızca kimlik belgenizi vermeniz yeterli olacaktır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf