Askerlere KPSS Müjdesi

Bilindiği gibi KPSS sınavından geçer not alan herkes, iki yıl boyunca açılan atamalar için tercih yapabilir. Bu durum göz önüne alındığında bir kişinin KPSS’den aldığı puan 2 yıl boyunca geçerlidir ve 2 yıllık sürenin bitimine kadar devlet kadrolarına sözleşmeli ya da kadrolu olarak atanabilir. Askerlik görevini yapan gençler de atanmak için askerliğin bitmesini beklemek zorunda kalmaktadır.

KPSS sınavı yapıldıktan sonra genellikle sonuçlar açıklanana ya da atamalar gerçekleşen kadar, gençler askerlik görevini yapmayı tercih ederler. Peki, askerdeyken atanan gençler ne yapacak ya da askerlik görevi şartı koyulmuş olan görevlere atanan gençler işe başlayamayacak mı?

Geçtiğimiz günlerde, bir gencin askerlik görevini yapmadığı gerekçesi ile bir hastanede, atanmış olduğu hemşirelik görevine ataması yapılmadığı açıklanmıştı. Yine Ankara’da bir devlet hastanesine hemşire olarak atanan bir gencin ataması, askerde olduğu için iptal edilmişti. Bu gençlerden birinin açmış olduğu dava sonucunda mahkeme, “askerlik görevi şartını tamamlamadığı gerekçesi ile atamasının iptal edilmesi kanuna uygundur” kararını verdi ve dava reddedildi.

Bu davanın sonucunda temyize gidildi ve Danıştay tarafından tüm askerlik görevini yapan gençlere emsal niteliği taşıyan bir karar verildi. Müjde niteliğinde bulanan bu karar göre askerlik görevi zorunludur ve bu görevi yapan askerlerin sözleşme yapma hakkı saklı tutulmaktadır. Bu karara göre, askerlik görevini yapan bir kişinin ataması yapılmışken sözleşmeyi imzalayamaması zorunlu olarak kabul edilmiştir ve bu hakkı saklı tutmak koşulu ile görev tamamlandıktan sonra imzalaması gerektiği belirtilmiştir.

Sonuç;

Danıştay’ın vermiş olduğu bu karar, askerlik görevi yapıp da ataması olduğu halde görevine başlayamayan ve ataması iptal edilen pek çok gencin yüzünü güldürmüştür. Bu karara göre askerlik görevini yapan gençlerin ataması gerçekleştiyse, sözleşme yapma hakları saklı tutulur ve askerlik bitiminde diğer şartları yerine getirmiş olan kişiler, görevlerine başlayabilir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf