Asgari Ücretin Net Hesabı

Asgari ücret, 2018 yılına göre tam olarak belirlenmiştir. Buna göre bekâr olan, evli olan ve çocuklu olan kişilerin alacakları asgari ücret tutarı değişiklik gösterir. Bunun nedeni ile asgari ücret hesabında AGİ adı verilen faktörün eklenmesidir. Sizlere asgari ücretin hesaplanması ve AGİ hakkında detaylı bilgi sunalım;

AGİ nedir, nasıl hesaplanır;

AGİ, asgari geçim indirimi adı verilen ücretin kısaltılmış ismidir. Buna göre 16 yaşından büyük olan tüm çalışanlar AGİ almaya hak kazanır. Medeni duruma göre ödenen bu ücret evli ve çocuklu olan kişiler için daha fazla miktarda ödenmektedir. AGİ hesaplanmasında asgari geçim indirimi sağlayacak olan kısım toplam alına ücretten çıkarılır ve vergi dışı bırakılır. Buna göre AGİ, işveren tarafından ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

Asgari brüt ücret nasıl hesaplanır;

Asgari olarak alacağınız net ücret hesaplanırken, brüt ücret tutarından bazı indirimler yapılır. Bu indirimler yapıldıktan sonra ise net alacağınız ücret tutarı bulunur ve medeni durumunuza göre asgari geçim indirimi eklenir. Buna göre brüt ücretten sigorta primi işçi payı, işsizlik sigortası primi işçi payı, damga vergisi, gelir vergisi matrahı ve gelir vergisi gibi değerler brüt ücret tutarından çıkarılır. Ardından asgari geçim indirimi buluna tutara eklenir ve net maaş elde edilir. Bu hesaplamayı 2018 brüt ücret tutarına göre açıklayalım;

  • 2018 asgari brüt ücret tutarı; 2.029, 50 TL
  • İşsizlik sigortası primi işçi payı; 20,30 TL
  • Gelir vergisi matrahı; 1.725, 08 TL
  • Gelir vergisi; 106,55 TL
  • Sigorta primi işçi payı; 284,13 TL
  • Damga vergisi; 15,40 TL
  • Kesintiler toplamı; 426,38 TL

Net asgari ücret =  brüt ücret – kesintiler toplamı + AGİ değeri ile bulunur. Buna göre bekâr ve çocuğu olmayan bir çalışanın alacağı net asgari ücret tutarı 1.603,12 TL şeklindedir.

Asgari ücretli birini çalıştıran işverenin ödeyeceği maliyet ise;

Asgari brüt ücret; 2.029,50 TL + SGK Primi; 314,57 TL + İşveren işsizlik sigorta fonu 40,59 TL = 2.384, 66 TL şeklinde belirlenir. Devlet, her yıl olduğu gibi bu yıl da işverenler için ek yardım ve teşvik yapmakta ve işsizlik oranını bu şekilde düşürmeyi amaçlamaktadır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf