Asgari Ücret Sigorta Primi Ne Kadar?

Asgari ücret, işçilere çalışmaları karşılığında ödenen ve hayatlarını idame ettirmeye yani sürdürmeye yetecek düzeyde olan ücrete verilen isimdir. Gıda, konut, sağlık, barınma, yiyecek gibi günlük ihtiyaçların karşılanabilmesi için yetecek en alt düzeyde hesaplanır. Asgari ücret ile bir işçinin bir ay boyunca geçinebilmesi amaçlanır. Buna göre her yıl asgari ücret tutarları değişir. Bu tutarın değişmesinin nedeni ise enflasyon oranlarında yaşanan artıştır.

Asgari ücret tutarlarını değişmesi, işverenlerin işçiler için ödemiş olduğu sigorta prim tutarı da değiştirmektedir. Çünkü işverenler çalıştırdıkları işçiler için SSK primi ödemek zorundadır ve bu prim asgari brüt ücret üzerinden hesaplanır. Buna göre her yıl işverenlerin ödediği SSK primleri de değişiklik gösterecektir. 2018 yılının başlarında, geçmiş yıl açıklana enflasyon oranlarına ilk 6 ay için asgari brüt ücret zamları gerçekleşmiş ve işverenlerin SSK için ödeyeceği primler belli olmuştur. Sizlere bu prim hakkında detaylı bilgi verelim;

2018 yılı için belirlenen asgari ücret tutarı ve sigorta primi ne kadardır;

2018 yılı için en son açıklanmış olan asgari brüt ücret tutarı, 2.029,50 TL şeklindedir. Buna göre asgari brüt ücret alarak çalışan bir işçinin eline geçecek olan net maaş tutarı 1.603,12 TL’dir. Asgari ücretin net tutarı belirlenirken brüt tutar üzerinden bazı indirimler yapılmaktadır. Buna göre net tutar belirlenirken SSK primi işçi payı, işsizlik sigortası işçi payı, gelir vergisi matrahı, damga vergisi ve hesaplana gelir vergisi gibi kesintiler yapılır. Bu kesintilerin ardından SSK primi işveren payı ve işsizlik sigortası işveren payı da brüt tutara eklendikten sonra net maaş tutarı belirlenir.

Sigorta primi nasıl belirlenir;

İşverenin bir işçi için yatıracağı sigorta primi hesaplanırken asgari brüt ücret esas alınır. Buna göre bekâr olarak çalışan bir işçinin alacağı asgari brüt ücret tutarı 2.029,50 TL iken işverenin ödeyeceği sigorta primi 456,64 TL şeklindedir. Bir işçinin işverene olan toplam maliyeti ise 2.486,14 TL’dir. İşveren prim borçlarını düzenli olarak ödemişse ve SSK primi için önceden borcu yoksa %5 indirimden yaralanabilir ve saha az ödeyebilir.

Devletin belirlediği oranlara ve kriterlere göre evli olan, çocuğu olan ve çocuk sayısı artan işçilerin alacakları asgari ücret tutarlarına, belirli oranlarda ilave yapılarak aldıkları maaşın atması sağlanmaktadır. Buna göre işveren tarafından ödenen SSK prim tutarı da artış gösterecektir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf