Anadolu Üniversitesi Sınav Notu Sorgulama

Anadolu Üniversitesi, örgün öğrenim alabileceğiniz bir kurumdur. Uzaktan eğitim alabileceğiniz bu üniversite ile isterseniz bulunduğunuz şehirde açıktan üniversite okuyabilir, isterseniz ikinci üniversitenizi okuyabilir, isterseniz de 2 yıllık ön lisans programınızı 4 yıllık lisans programına tamamlayabilirsiniz. Bu okulda almış olduğunuz eğitimler için belirlene sınav yerlerinden birini tercih ederek sınavlara girmeniz ve sınavlardan geçer not olmanız gerekir. Bu sınavların notlarını ise isterseniz Anadolu Üniversite öğrenci otomasyon sisteminden, isterseniz de e-devlet giriş ile öğrenebilirsiniz. Sizlere e-devlet üzerinden nasıl notlarınızı öğrenebileceğiniz konusunda detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş yaparak Anadolu üniversitesi sınav notu sorgulama işlemi nasıl yapılır;

Bu sorgulamayı yapabilmek için öncelikle e-devlet şifresi almanız gerekir. Bu şifreyi alabilmeniz için çeşitli yöntemler bulunur. Devlet, kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili pek çok işlemi, kolaylıkla ve online olarak yapabilmeniz için e-devlet sistemini geliştirmiştir ve bu sistem için kişisel bilgilerin korunması adına, bir şifre ile giriş sağlamıştır. Sisteme giriş yapmak için daha güvenli olan diğer yöntemleri de kullanabilirsiniz ve kendinize ait bir şifre oluşturabilirsiniz.

  • E-devlet giriş için isterseniz PTT şubelerinden ya da müdürlüklerinden kimlik karşılığında ve 2 TL ücret ödeyerek şifrenizi satın alabilirsiniz.
  • Bunun dışında GSM şirketinize başvuru yaparak mobil imzanızı alabilir ve bu imza ile sisteme giriş sağlayabilirsiniz.
  • Ayrıca e-imza sertifikası verebilen kurumlar ile iletişime geçerek elektronik imzanızı satın alabilir ve sisteme bu imzanızı okutarak giriş yapabilirsiniz.
  • İnternet bankacılığı kullanıyorsanız, bu bankacılığa ait olan müşteri numaranızı ve internet şifrenizi kullanarak, cep telefonunuza gelen şifre ile de sisteme giriş sağlayabilirsiniz.
  • Devletin yeni çıkarmış olduğu çipli kimlik kartlarından aldıysanız, bu kartların okuyucu sürücülerini bilgisayarınıza yükleyerek, yine e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. PTT’den alacağınız şifrenin dışındaki diğer yönetmelerden herhangi biri ile e-devlet giriş yaptıktan sonra kendinize ait bir şifre de oluşturabilirsiniz.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Anadolu Üniversitesi olarak aratma yapıp sınav notunuzu sorgulayacağınız bölüme ulaşabilirsiniz. Eğer kısa yoldan ulaşmak isterseniz https://www.turkiye.gov.tr/anadolu-universitesi-sinav-notu-sorgulama adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adrese tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Anadolu Üniversitesi Sınav Notu Sorgulama

Bu ekrandan kimlik doğrulaması yaptıktan sonra sınav notlarınızın sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Sisteme kayıtlı değilseniz aşağıdaki gibi kayıtlı olmadığınıza dair bir uyarı alırsınız. Eğer sisteme kayıtlı iseniz, girmiş olduğunuz sınavların notlarını karşınızda görebilirsiniz.

Anadolu Üniversitesi Sınav Notu Sorgulama

Yukarıdaki ekranda görüldüğü gibi sistemi nasıl kullanacağınızı anlatan bir kılavuz da bulunaktadır. Bu kılavuzu indirmek için ekranın sağ üst köşesinde yer alan kısma tıklamanız yeterli olacaktır.

E-devlet sistemi üzerinden Anadolu Üniversitesi sınav notunuzu sorgulayabilmek için sisteme giriş yaptıktan sonra e-hizmetler kısmını da tıklayabilir ve buradan Anadolu Üniversitesi kısmına giriş yaparak notunuzu sorgulayabileceğiniz bölüme ulaşabilirsiniz.

Anadolu Üniversitesine kayıtlı öğrenci iseniz, durumunuz pasif olsa bile geçmiş notlarınızı bu sorgulama ekranından görebilirsiniz. Sınav notunuzu sorgulama ekranına geldiğinizde, hangi dönele ilgili sorgulama yapacağınızı soran bir ekranla karşılaşırsınız. Bu ekranda, öğrencilik durumunuz şile ilgili bilgileri hangi bölümde okuduğunuz, kayıt tarihiniz ve hangi dönem için sorgu yapmak istediğiniz ile ilgili bölümler yer alır. Sorgulama yapmak istediğiniz zaman dilimini seçerek “sorgula” demeniz halinde, karşınıza bu dönemle ilgili sıvalarınız ve almış olduğunuz notlar gelecektir.

Notlarınızın harf notu sistemine göre nasıl derecelendiğini görmek için derslerin yanında yer alan “görüntüle kısmına tıkamanız yeterli olacaktır. Karşınıza gelen ekranın çıktısını alabilmek için “yazdır” kısmına tıklayabilir, yeni bir dönem için notlarınızı sorgulamak için “yeni sorgulama” kısmına tıklayarak sorgulama ekranına tekrar dönüş sağlayabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf