Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Adli sicil kaydı, sabıka kaydı belgesi olarak ifade edilir. Bu belgede kişilerin işlemiş oldukları suçlar neticesinde verilen hükümler, işlenmiş cezalar ve bunlar gibi bilgiler yer alır. U belge genellikle işe girişlerde, yurt kayıtlarında ve burs başvurularında istenmektedir. Bunların dışında kullanıldığı alanlarda mevcuttur. Adli sicil kaydı almak için adliye saraylarını ya da e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. E-devlet giriş yaparak adli sicil kaydı belgenizi görebilir ve çıktısını alabilirsiniz. Sizlere adli sicil kaydı belgesinin nasıl ve nereden alınacağı hakkında detaylı bilgi verelim;

Adli sicil kaydı alma işlemleri;

Adli sicil kaydı eskiden olduğu gibi adliye saraylarından alınabilir. Adliye saraylarının giriş kısmında bu belgenin alınabileceği bir bölüm bulunur. Bu bölümde size bir form verilir ve bu formda belgeyi ne için istediğiniz, kim adına alınacağı gibi bilgiler yer alır. Kimlik belgesi karşılığında bu belge yalnızca sahibine yani kişiye şahsen verilmektedir. Bu belgeyi alabilmek için önceleri 5 TL ödenirken şimdi ücret alınmamaktadır.

Bu belgeyi almanın bir başka yöntemi ise e-devlet sistemidir. E-devlet giriş yaparak bu belgeyi kolaylıkla almanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken size en yakın PTT şubelerinden kimliğiniz ve 2 TL karşılığında şifre almaktır. Eğer e-imzanız, mobil imzanız, kimlik kartınız ya da internet bankacılığı şifreniz varsa, bunları da kullanarak sisteme giriş yapabilir ve kendinize ait bir şifre oluşturabilirsiniz. Sisteme bunlar ile giriş yaptıktan sonra otomatik olarak şifre değiştirme sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu sayfadan cep telefonu ve e-posta bilgilerinizi doğruladıktan sonra şifrenizi hemen değiştirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu şifre ile adınıza pek çok işlem yapılabilir.

Şifrenizi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi bu adrese tıklamanız gerekir. Adrese tıkladıktan sonra karşınız aşağıdaki ekran gelecektir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Bu ekranda yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” kısmına tıklayın ve şifreniz ve T.C. kimlik numaranız ile e-devlet giriş yapın. Karşınıza bir doğrulama ekranı gelir. Bu ekranda yer alan kutucuğu onaylayın.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Bu belgenin verilebilmesi için bilgilerinizin güncel olması gerektiğini unutmamanız gerekir. Eğer bilgileriniz güncel değilse profil ayarlarınızdan bilgilerinizi kesinlikle güncelleyin. Yukarıdaki ekranda yer alan onay kutucuğunu işaretledikten sonra işleme devam edin. Karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecektir.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Yukarıdaki ekrandan belgeyi hangi kurum için alçağınızı seçin. Kamu özel sektör ya da vize işlemleri için başvuru yapacaksanız, bunlardan birini amacınıza uygun şekilde seçerek devam edin. Bunun ardından belgeyi neden almak istediğinizi seçin. Belgeyi vereceğiniz firmanın ya da kurumun ismini de alt kısma yazdıktan sonra “sorgula” kısmına tıklayın.

Kaşınıza çıkan ekran aşağıdaki gibi olacaktır. Bu ekrandan adli sicil kaydı belgenizi görebilir, yeni sorgulama yapabilir, belgeyi bilgisayarınıza indirebilir ve e-posta olarak gönderdikten sonra çıktısını alabilirsiniz.

Adli Sicil Kaydı Sorgulama

Almış olduğunuz bu belge barkodludur ve barkodlu olmasının anlamı da belgenin tüm kamu kurumlarında ve resmî kurumlarda geçerli olduğunu göstermektedir. Bu belgeyi isterseniz e-devlet giriş yaparak doğrulayabilir ve orijinalliğini kontrol edebilirsiniz.

Adli sicil kaydı belgesi kimlere verilir;

Bu belge resmidir ve gizlidir. Bu nedenle kişinin kendisine verilmesi gerekir. Kimlik belgesi karşılığında adliye saraylarından alabileceğiniz gibi e-devlet şifresi ile alabilirsiniz. Bu nedenle şifrenizi yalnızca kendinizin bileceği ve başkalarının erişemeyeceği şekilde belirlemeniz gerekir. Bunun dışında mahkeme kararı ile vasi tayin edilmişse, vasinizi olan kişiye de bu karar belgesini ibraz etmesi koşulu ile adli sicil kaydı belgesi verilebilir. Adli sicil belgesi alması gereken kişi 18 yaşından küçükse, anne ya da babasına da bu belge verilebilir ancak şahsi olarak müracaat etmek gerekir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf