Adli Sicil Kaydı Doğrulama

Adli sicil kaydı, sabıka kaydı belgesidir. Bu belgede adınıza dair kesinleşmiş cezalar varsa bunları görebilirsiniz. Bu belge, kişinin geçmişte işlediği ya da işlemediği suçları ve varsa hakkında verilen kanuni cezaları gösteren belgedir ve resmî kurumların ya da firmaların iş başvurularında, hakkınızda karar vermelerinde etkili olur. Bu belgeyi edinmenin ve doğrulamanın yolları bulunur. Bu belgeyi alırken ve doğrularken e devlet giriş yapabilir ve bu işlemleri kolayca yapabilirsiniz. Sizlere bu işlemlerin nasıl yapıldığı hakkında detaylı bilgi verelim;

E-devlet giriş yaparak adli sicil kaydı belgesi alma ve doğrulama nasıl yapılır;

Adli sicil kaydı belgenizi almak için öncelikle e devlet giriş şifresi edinmeniz gerekir. Bu şifreyi PTT müdürlüklerinden alabilir, e-imza, mobil imza, kimlik kaydı ve internet bankacılığı uygulamaları ile sisteme giriş yaparak da belirleyebilirsiniz. Şifrenizi aldıktan sonra https://www.turkiye.gov.tr/ adresine tıklayarak sisteme giriş yapabilirsiniz. Giriş yapmanızın ardından karşınıza e-devlet sisteminin ana sayfası gelecektir. Buradan Adalet Bakanlığı uygulamasına giderek belge alma ve doğrulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Eğer direkt olarak uygulamaya ulaşmak isterseniz, https://www.turkiye.gov.tr/adli-sicil-kaydi adresini tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adreste karşınıza gelen ekrandaki kutucuğu onayladıktan sonra devam edip, bir sonraki ekrandan istenilen bilgileri girdikten sonra belgenizi alabilirsiniz. Almış olduğunu belgeyi doğrulamak için de https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama adresini tıklamanız gerekir.

Adli sicil kaydı belgenizi e-devlet sistemi üzerinden barkodlu olarak aldığınız için doğrulayabilirsiniz. Doğrulamak için yukarıdaki adrese tıkladıktan sonra karşını9z aşağıdaki ekran gelecektir.

Adli Sicil Kaydı Doğrulama

Bu ekrandan belgenin sahibine ait olan T.C. kimlik numarasını girerek ve belgedeki barkod numarasını yazarak, belgeyi doğrulayabilirsiniz. Bu doğrulama işlemi belgenin orijinal olup olmadığının kontrolünü sağlamak için yapılmaktadır. Bu doğrulama işlemini elinize geçen tüm barkodlu adli sicil kaydı belgeleri için yapabilirsiniz.

Mobil uygulama ile adli sicil kaydı belgesi doğrulama işlemi nasıl yapılır;

E-devlet sistemi her yerden ve her zaman ulaşabilmeniz amacıyla her geçen gün geliştirilmektedir. Bu sistemin mobil cihazlar için de uygulaması yapılmıştır. Bu uygulamayı cep telefonunuza ya da tabletinize indirerek ve e-devlet giriş yaparak, adli sicil kaydı belgenizi doğrulayabilirsiniz. Ana sayfadaki “belge doğrulama” kısa yolunu kullanabilir ya da yukarıda vermiş olduğumuz doğrulama adresine tıklayarak, direkt olarak belge doğrulama sayfasına gidebilirsiniz. Buradan belgede bulunan barkodu okutarak, hiçbir bilgi giremeye gerek kalmadan doğrulama işleminizi yapabilirsiniz.

Adli sicil müdürlükleri ile adli sicil kaydı belgesi alma;

Adli sicil kaydı belgenizi isterseniz e-devlet giriş yapmadan, bizzat başvuru yaparak alabilirsiniz. Bunun için adliye sarayı içinde bulunan adli sicil müdürlüklerine gitmeniz gerekir. Kimlik belgenizi ibra ederek ya da kanuni olarak vasiniz ile birlikte ya da 18 yaşından küçükseniz anne ve babanızla birlikte giderek, belgenizi alabilirsiniz. Belgeyi almak için bir form doldurmanız gerekir. Bu formda belgeyi neden istediğiniz, nereye vereceğiniz, tarih ve kimlik numarası gibi bilgiler yer alır ve bunları doldurmanız gerekir. Önceden ücretli lan bu işlem şu anda adli sicil müdürlüklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Yurt dışında bulunuyorsanız da konsolosluklarımızdan bu belgeyi alabilirsiniz.

Adli sicil kaydı belgesinde hangi bilgiler bulunur;

Bu belgede kesinleşmiş olan kanuni cezalar yer alır. Bu belgede görülmesi gereken bilgiler kanunda belirtilmiştir. Buna göre belge üzerine yer alan bilgileri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Kesinleşmiş ya da erteleme kararı alınmış olan hapis cezaları
  • Adli para cezaları
  • Belirli hakları kullanması kısıtlanmış olan kişilerin kısıtlanmış olan hakları
  • Isa süreli olan hapis cezaları
  • Seçenek yaptırımına çevrilmiş olan cezaların tamamı,
  • Cumhuriyet başsavcısının isteği üzerine yurt dışında verilmiş olan cezalardan ülkemizde bulunan kısıtlama kararları.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf