4A Hizmet Dökümü

4A, eski adıyla SSK’lıların bağlı olduğu sigorta birimidir. Eski sistemde bu sigorta birimine ait tüm bilgiler, SGK tarafından verilirdi. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte sigortalıların tüm bilgileri internet ortamına aktarılmıştır. E-devlet sistemi sayesinde sigortalılar, sigorta birimlerine ait tüm bilgilerini saniyeler içinde görüntüleyebilir ve bu belgenin çıktısını alabilir. SGK hizmet dökümü belgesi kısaca, tüm sigortalıların sigorta birimlerine ait olan bilgilerin görüntülendiği belgedir diyebiliriz. Sizlere bu makalemizde 4A hizmet dökümü belgesi ile ilgili detaylı bilgi verelim;
4A hizmet dökümü belgesi nedir?
4A, sigortalıların ve kamuda çalışanların bir kısmının bağlı olduğu sigorta birimidir. SSK’lı olarak çalışanlar 4A sigorta birimine bağlıdır. 4A hizmet dökümü belgesi ise, sigortalı olarak çalışanların pek çok bilgisini içeren belgedir.
4A hizmet dökümü belgesinde hangi bilgiler bulunur?
 Bu belgede temel sigorta bilgileriniz yer alır.
 Hangi iş yerinde ne zaman işe başladığınız ve hangi tarihte o iş yerinden ayrıldığınız yer alır.
 İşe ilk başlangıç tarihiniz görüntülenir.
 Toplam uzun vade gün sayısı yani toplamda kaç gün prim ödendiği bilgisi görüntülenebilir.
 Sigortalı olduğunuz dönemlerde hangi unvan üzerinden görev yaptığınız listelenir.
 Adınıza hangi aylar için ne kadar prim yattığı takip edilebilir.
 Sigortanızın ödenip ödenmediği takip edilebilir.
 Çalıştığınız şirket bilgileri görüntülenebilir.
 Sigorta sicil numaranız görüntülenir.
 Sigortanızda eksik yatırılan gün sayıları görüntülenir. Bu eksik günler, her ay için ayrı ayrı görüntülenir.
4A hizmet dökümü hangi alanlarda kullanılır?
Bu belgenin kullanıldığı alanlar oldukça geniştir. E-devlet üzerinden barkotlu belgenizin çıktısını alarak, tüm özel ve resmî kurumlarda kullanabilirsiniz.
 Özel ve kamu bankalarından kredi çekerken
 İşe alımlarda
 İş başvurularında
 SGK üzerinden yapacağınız emeklilik ve emekli maşı hesaplamalarında
 Kıdem tazminatının hesaplanmasında
 Emekli olunca alacağınız ikramiyenin hesaplanmasında
 Vize alma işlemlerinde
 Mahkemelerde ve diğer resmî kurumlarda kullanabilirsiniz.
4A hizmet dökümü belgesi nasıl alınır?
Bu belgeyi alabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresine sahip olmalısınız. E-devlet şifresini PTT aracılığı ile alabilirsiniz. Kimliğiniz ile birlikte size en yakın PTT şubesine giderek, şifre almak istediğinizi belirletebilirsiniz. Belirli bir ücret karşılığında şifrenizi isterseniz cep telefonunuza gelen SMS ile isterseniz de zarf yoluyla alabilirsiniz. Cep telefonunuza şifre isterseniz, sistem üzerinden bilgilerinizi güncellerken cep telefonu bilginizi doğrulamanıza gerek kalmaz. Almış olduğunuz şifreyi hiç kimse ile paylaşmamanız gerekir. Çünkü sistem üzerinden T.C. kimlik numaranıza ait tüm bilgilere, kolaylıkla ulaşılabilmektedir.
E-devlet şifresini online olan diğer yöntemleri kullanarak da alabilirsiniz. Mobil imza, e-imza, T.C. kimlik kartı ve internet bankacılığı gibi yöntemler ile de şifrenize kolayca ulaşabilirsiniz. E-devlet mobil uygulamasını cep telefonlarınıza ya da tabletlerinize indirerek, istediğiniz uygulamaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
Sisteme giriş yaptıktan sonra, kullanmaya başlamak için öncelikle bilgileriniz doğrulamanız gerekir. eposta ve cep telefonu bilgilerinizi doğruladıktan sonra arama kısmına 4A hizmet dökümü yazabilirsiniz. Karşınıza ilgili linkler listelenecektir. Hizmet dökümüyle ilgili linke tıkladıktan sonra belgenizi otomatik olarak görüntüleyebilirsiniz.
Karşınıza açılan sayfada yer alan hizmet dökümü özet belge olacaktır. Özet belgede son 6 aylık sigorta bilgileriniz yer alır. Hemen yan sekmesinden ise detaylı hizmet dökümü belgenizi görüntüleyebilirsiniz.
Barkodlu 4A hizmet dökümü belgesi nasıl alınır?
Barkodlu belge, tüm resmî kurumlarda ve kamu kurumlarında kullanabileceğiniz bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için SGK hizmet ve tescil dökümü sayfasına gitmeniz gerekir. E-devlet üzerinden erişeceğiniz bu sayfada, hizmet dökümü belgeniz otomatik olarak görüntülenir. Sağ üst kısımda yer alan “yazdır” kısmına tıklayarak belgenizin çıktısını alabilir ya da belgenizi masa üstüne kaydedebilirsiniz.
4A hizmet dökümü emekli maaşı hesabında önemli midir?
Emekli maaşı hesabı yapılırken, adınıza ne kadar prim yattığı önemlidir. Ayrıca hesaplama araçlarında maaş hesabı yapacaksanız sicil numaranız, toplam prim gün sayınız, hangi dönemlerde ne kadar çalışmanızın olduğu gibi bilgiler girmeniz de gerekir.
Sonuç;
4A hizmet dökümü belgesi ile pek çok işlemi yapabilirsiniz. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarında geçerli olan bu belge, aynı zamanda özel sektörde de geçerli sayılmaktadır. Bu belge ile ne kadar süre çalışmanızın olduğunu ve çalışmalarınızın karşılığında ne kadar prim ödendiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Eğer adınıza yatan primlerde hata varsa, işveren tarafından eksik yatırılan primler bulunuyorsa, maaşınız fazlaysa ama asgari ücret üzerinden sigortanız yatıyorsa, işveren tarafından size yapılan yemek ve yol yardımı gibi düzenli ödemleri maaşınıza yansıtılmıyorsa, tüm bunlar için hizmet dökümü belgesini kullanarak hakkınızı arayabilirsiniz.
Devlet, çalışanların haklarını koruma altına almak amacıyla hizmet dökümü belgesini çıkarmıştır çalışanlar bu belge ile işverenlerinin yatırdıkları sigortaları takip edebilir ve gerekli olan durumlarda mahkemelere başvuru yaparak, hakkını arayabilir. Hizmet dökümü belgesi, işsizlik maaşının bağlanması açısından da önemlidir. Son 3 yıl içinde düzenli yatan ve son 18 ay yatan sigorta primlerinize bakılarak işsizlik maaşı bağlanır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf