4500 Gün ile Emeklilik Şartları

SSK’dan BAĞ-KUR’dan ya da emekli Sandığından emekli olabilmek için belirli vardır. Bu şartları sağladığınızda kısmen ya da normal koşullarda emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Bu şartlar sigorta prim gün sayısı, emeklilik yaşı ve sigortalı olma süresi olarak açıklanabilir. Ayrıca devlet tarafından emeklilik için yapılan reform yani yenilik tarihleri mevcuttur. Bu tarihlere bakıldığında ne kadar erken sigorta başlangıcınız olursa o kadar erken emekli olabilirsiniz.

Emekli olabilmeniz için yapılan reformlardan biri de 08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında işe girişler içindir. Bu tarihlerde sigorta başlangıcınız yapıldıysa, 4500 gün sigorta prim gün sayısını doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanabilirsiniz. Buna göre başlıkta geçen 4500 gün, sigortalı olarak adınıza yatırılan primlerin toplam gün sayısını ifade etmektedir. Bu açıklamalara göre kadınlar ve erkekler için 4500 gün için ayrı ayrı bulunur. Sizlere bunlar hakkında detaylı bilgi verelim;

SSK’lı kadınlar için 4500 güne göre emeklilik şartları nelerdir;

Kısmi emeklilik, yaşa bağlı olarak emekli olma anlamına gelir. Buna göre belirli bir yaşı doldurduğunuzda emekli olmaya hak kazanırsınız ancak alacağınız emekli maaşı miktarı, normal emekli miktarına göre daha düşük olur. Kısmi emeklilik bir anlamda erken emeklilik demektir. Buna göre 4500 günü doldurulduktan sonra emekli olmak istiyorsanız kısmi emekli sayılarısınız.

08.09.1999 tarihi ile 30.04.2008 tarihleri arasında işe bayanlar kadınlar, 4500 gün sigorta primi ödenmek koşuluyla 58 yaşına geldiklerinde emekli olmaya hak kazanabilirler. Ancak bunun için kadınların 25 yıl fiili olarak çalışması yani 25 yıllık sigorta süresinin bulunması gerekir. Kısmi emeklilik şartlarına bakıldığında normla emeklilikte olmayan sigortalı olma süresi getirilmiş ve bu süre 25 yıl olarak belirlenmiştir.

SSK’lı erkekler için 4500 güne göre emeklilik şartları nelerdir;

08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında SSK’lı olarak işe başlayan erkekler, kısmi olarak emekli olabilmek için 4500 gün sigorta primi yatırıldıktan sonra 60 yaşına geldiklerinde emekli olabilirler. Ancak burada da 25 yıl sigortalı olma süresi şartı bulunmaktadır. Normla emeklilik için sigortalı olma süresi şartı aranmazken 4500 günle kısmi emekli olabilmek için 25 yıl sigortalı olmak gerekir.

BAĞ-KUR ve emekli Sandığı için 4500 güne göre emeklilik şartları nelerdir;

Yukarıda verilen tarihler ve yani sınırları BAĞ-KUR ve emekli Sandığı için de geçerlidir. Buna göre BAĞ-KUR’dan ve Emekli Sandığından emekli olmak isteyen kadınlar, 08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında işe başlamış olmalı, 25 yıl hizmet süresini doldurmalı ve 58 yaşına gelmiş olmalıdır.

BAĞ-KUR ve emekli Sandığından emekli olmak isteyen erkekler ise 08.09.1999 ve 30.04.2008 tarihleri arasında işe başlamış olmalı, 25 yıl fiili olarak sigortalı bulunmalı ve 60 yaşına gelmiş olmalıdır.

Emeklilik durumu sorgulama nasıl yapılır;

Ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulamak için e-devlet ve SGK’nın internet sitesini kullanabilirsiniz. Bunlar için çeşitli emeklilik hesaplama araçları bulunmaktadır. E-devletten ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/sgk-ne-zaman-emekli-olabilirim adresini kullanmanız yeterli olacaktır.

SGK üzerinden ne zaman emekli olabileceğinizi sorgulayabilmek için de her sigorta birimi için farklı sorgulama yapmanız gerekir. 4A yani SSK için kullanabileceğiniz adres https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ şeklindedir. 4B yani BAĞ-KUR için kullanabileceğiniz adres, https://uyg.sgk.gov.tr/EMEKTARWEB/hakKazanma.do şeklindedir. 4C yani emekli sandığı için yapacağınız hesaplamalarda da https://uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ adresini kullanabilirsiniz.

Bu hesaplamaları yaparken işe girdiğinizde Emekli Sandığı olarak başladıysanız ve SSK’lı olarak çalışma hayatınıza devam ettiyseniz, sigorta başlangıç tarihinizi Emekli Sandığı başlangıç tarihi olarak almanız gerekir. bu durum diğerleri için de geçerlidir yani bir sigorta biriminden başlayıp saha sonra başka bir sigorta birimi ile devam ettiyseniz, bunların toplam süreleri dahil edilerek emekli olacağınız tarih hesaplanmaktadır.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf