4-A (SSK) Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SSK’lı olarak çalışan kişiler, belirli şartları yerine getirdiklerinde emekli olmaya hak kazanırlar. Bu şartlar emekli olma yaşı, sigortalı olma süresi ve sigortalı prim gün sayısı şeklindedir. Emekli olmak için belirli tarihlerde reformlar yapılmış ve bu tarihler arasında işe başlayanlar için farklı kurallar getirilmiştir. 3 farklı dönem için farklı şartları bulunan emeklilik için emekli maaşı hesaplama yöntemleri de farklılık göstermektedir. Sizlere SSK’lılar için emekli olma şartları ve emekli maaşının nasıl hesaplandığı alanında ayrıntılı bilgi verelim;

SSK emekli maaşı hesaplama yöntemleri nelerdir;

Emekli maaşının hesaplanması için üç farklı yöntem bulunur. Bu yöntemler belirli tarihler arası için belirlenmiştir. 2000 öncesi dönem, 2000 ve 2008 arası dönem ve 2008 sonrası dönem için farklı hesaplamalar yapılır.

 • 2000 öncesi dönem için emekli maaşı hesaplama;

Bu dönemde işe başlayanlar yani SSK primi yatırmış olanlar için emekli maaşı hesaplanırken gösterge katsayısı dikkate alınır. Bu katsayı sayesinde 2000 öncesi dönemde ne kadar çok prim yatırdıysanız o kadar çok emekli maaşı almaya hak kazanırsınız. Aylık bağlama oranı en yüksek olan dönem 2000 öncesi dönemdir ve emekli maaşı hesaplanırken aylık bağlama oranı çok fazla etki eder. 1990 yılı ve 2000 arası olan dönemde boşluğu olanlar yani bu dönem için borçlanması olanlar ve asgari ücretten prim yatırmış olanların alacakları maaş düşük olacaktır. Çünkü bu dönemde oldukça yüksek miktarlarda SSK primi ödemek mümkündü.

 • 2000 ve 2008 tarihleri arasında olan dönem için emekli maaşı hesaplama;

Bu dönemde SSK’lı olanlar için emekli maaşı hesaplanırken aylık bağlama oranı düşürülmüş ve hesaba TÜFE ve gelişme hızı faktörleri eklenmiştir. Buna göre enflasyon oranı ve gelişme hızının tamamı alınarak kısmi emekli maaşları hesaplanır. Güncelleme katsayısı adı verilen bu formül ile hesaplanan emekli maaşları, bir önceki döneme göre düşürüldü. Bu dönemde yapılan emekli maaşı hesabı için prim günü ve ortalama kazanç esas alınmıştır. Doğal olarak sigorta için yatırılan prim miktarı, emekli maaşını az oranda etkilemektedir.

 • 2008 sonrası dönem için emekli maaşı hesaplama;

Bu dönemde sosyal güvenlik reformu yapılmıştır. Bu reforma göre en düşük hesaplana emekli maaşı b dönemde ortaya çıkmaktadır. Çünkü emekli maaşını etkileyen büyüme hızı %30 olarak alınmaktadır ve aylık bağlama oranı %2’ye düşürülmüştür. Bununla birlikte güncelleme katsayısı da düşürülmüştür. Doğal olarak toplam çalışmalarınız içinde alacağını emekli maaşını en az etkileyen dönem, bu dönemdir.

Bu üç dönem için de çalışması olanların emekli maaşı hesaplanırken her dönem için ayrı ayrı kısmi emekli maaşı hesaplanır ve çıkan sonuçlar toplanmak suretiyle asıl emekli maaşına ulaşılır. Bu hesaplamayı internet üzerinde bulunan bazı hesaplama araçlarını kullanarak yapabilirsiniz ancak bu araçlar sizlere tam olarak bili vermez.

Online emekli maaşı hesaplama araçları, bazı değişkenleri kullanamaz ve sizi yanıltabilir. Eksik ya da fazla gösterilen emekli maaşlarınız içi itiraz işlemleri ile uğraşmanıza neden olabilir. Emekli maaşınız hakkında net bir bilgi alabilmek için sitemizde bulunan EMHESİS hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Bu aracımızda tüm değişkenler göz önüne alınarak maaş hesabı yapıldığı için, alacağınız maaşınıza çok yakın değerler elde edersiniz. Hiçbir hesaplama aracında verilen maaş bilgisi net değildir ve bu bilgiler resmi olarak kullanılamaz. Ancak gerçeğe en yakın hesaplamayı yapabilmek için, EMHESİS aracımızdan faydalanabilirsiniz çünkü aracımızda her zaman güncel bilgiler ile işlem yapılmaktadır.

Emekli maaşlarının hangi formüller ile hesaplandığını detaylı olarak incelemek isterseniz “emekli maaşı hesaplama formülleri” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

SSK için emekli olma şartları nelerdir;

Emekli maaş hesaplama yapabilmek için belirli şartları yerine getirmiş olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Bununla birlikte emeklilik dilekçesi adı verilen tahsis talep formunun da verilmiş olması gerekir. Peki, ne zaman emekli olacağınızı nasıl hesaplayacaksınız. Sizlere kadınlar ve erkekler için emekli olma şartları hakkında kısaca bilgi verelim;

SSK’lı erkeklerin emekli olma şartları nelerdir;

 • 09.1976 yılından önce sigorta başlangıcı olan erkekler, 55 yaşını doldurduklarında ve en az 5000 gün sigorta primi yatırdıklarında emekli olmaya hak kazanırlar. 55 yaşını henüz doldurmamış olanlar ise malullük, yaşlılık ve ölüm sigorta primlerini birlikte yatırmış olmak şartıyla 25 sigortalı olup 5000 gün sigorta primi yatırırlarsa emekli olabilirler.
 • 09.1999 yılından itibaren işe başlamış olan erkekler için sigortalı olma süresi diye bir şart aranmaz. Bu tarihten sonra işe başlayan erkeler 60 yaşını doldurup 61 yaşından gün aldıklarında ve en az 7000 gün sigorta primi yatırdıklarında emekli olmaya hak kazanırlar.
 • Kısmi emekli olmak isteyen erkekler de 4500 gün sigorta primi yatırıp 25 yıl sigortalı olduktan sonra 60 yaşında emekli olmaya hak kazanabilirler.
 • Normal emekli olmak isteyen erkekler ise 7200 gün sigorta primi yatırdıktan sonra 01.05.2008 tarihine kadar 60 yaşında emekli olabilirler. 01.05.2008 tarihinden 2036 yılına kadar emekli olma şartı bu şekildedir. Ancak 01.05.2008 tarihinden sonra işe giren erkeklerde 7200 gün sigortalı olmak koşulu ile emekli olma yaşı kademeli olarak artmaktadır. En son 2047 tarihinde 65 yaşında emekli olmaya hak kazanırlar.
 • 05.2008 tarihinden sonra işe başlamış olan erkeklerin kısmi emekliliği ise 5400 gün sigorta primi yatırma ve 63 yaşını tamamlamış olma şartları ile yerine getirilir.

SSK’lı kadınların emekli olma şartları nelerdir;

 • 04.1981 yılı ve öncesinde işe başlayan kadınların emekli olabilmesi için 20 yıllık sigortalı olma süresini doldurmuş olması ve 500 gün sigorta pimi ödemiş olma şartlarını yerine getirmiş olması gerekir.
 • 09.1999 tarihinden sonra işe başlayan kadınlar için emekli olma şatları ise 58 yaşını doldurmuş olmaları ve en az 7000 gün sigorta primi ödemiş olmalarıdır.
 • Kısmi emeklilik için de 25 yıl sigortalı olma süresini doldurmuş olmaları, 4500 gün sigorta primi ödemiş olmaları ve 58 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Kısmi emeklilik için kadın sigortalının aynı zamanda ölüm, yaşlılık ve malullük primlerini de yatırmış olması gerekir.
 • 05.2008 tarihinden sonra işe başlayan kadınların emekli olabilmesi için de yine 58 yaşını tamamlamış olmaları gerekir. Buna göre 7000 günden başlayarak 2036 yılına kadar 9000 güne çıkar. Her yıl için sigorta primine 100 gün eklenir.
 • 2036 yılından sonra emekli olma yaşı da tıpkı erkeklerde olduğu gibi kademeli olarak artış gösterir. 58 ile başlayan emekli olma yaşı 2048 yılında 65’e yükselecektir.

Yukarıdaki şartları yerine getiriyorsanız emekli olmak için tahsis talep formunuzu verdikten sonra ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi rahatlıkla hesaplayabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplanırken vergi iadesi eklemesi ve enflasyon oranı gibi değişkenler dikkate alındığı için yılın ilk 3 ayında yapılan hesaplamalar ve emekli maaşı ücretleri farklılık gösterebilir. Ancak EMHESİS sistemi ile tüm bu değişkenler göz önüne alınarak hesaplama yapılır ve gerçeğe en yakın maaş tespit edilir. Bu sayede elinize geçen maaş miktarında yüksek derecede farklılık olması durumunda hemen itirazlarını gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf