4-A Emekli Maaşı Hesaplama

 

4A, SSK’lı olarak çalışanların bağlı olduğu sigorta birimi olarak ifade edilir. Emekli olurken hangi sigorta birimine bağlı olduğunuz alacağınız maaş miktarı üzerinde etkilidir. 4A’lı olarak çalışıyorsanız ve emekli olmak için gereken şartları yerine getirdiyseniz, ne kadar maaş alacağınızı hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplamayı yapabilmek için internet üzerinde pek çok hesaplama aracı bulunmaktadır. Ancak en güvenilir ve en doğru hesaplamayı SGK’nın resmi internet sitesinden yapmanız gerekir. Sizlere 4A emekli maaşı hesaplama hakkında detaylı bilgi verelim;

4A emekli maaşı hesaplama nasıl yapılır;

Emekli maaşınızı hesaplayabilmek için öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine tıklamanız gerekir. Bu adreste karşınıza aşağıdaki sayfa açılacaktır.

4-A Emekli Maaşı Hesaplama

Bu sayfada yer alan bölümlere gerekli bilgileri yazdıktan sonra “sorgula” kısmına tıklayarak, emekli maaşınızın yaklaşık değeri hakkında fikir edinebilirsiniz. Burada yapılan sorgulamalar resmi değildir ve yaklaşık bir değer olarak hesaplama yapılır. En net hesaplamayı ise SGK müdürlüklerine vereceğiniz dilekçe karşılığında yaptırabilirsiniz.

4A emekli maaşı hesaplama kriterleri nelerdir;

SSK’lı olarak çalışıyorsanız ve emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacağınızı hesaplamak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı kriterler vardır. Öncelikli olarak bilmeniz gereken tarih kriteridir. Buna göre 2000 yılı öncesinde işe başlayanlar, 2000 ile 2008 tarihleri arasında işe başlayanlar ve 2008 Ekim sonrasında işe başlayanlar için farklı hesaplama yapılmaktadır.

  • 2000 yılından önceki döneme göre yapılan hesaplamalarda “maaş katsayısı X gösterge X aylık bağlama oranı” formülü kullanılmaktadır. Bu formüle göre pek çok değişken vardır ve bu hesaplamayı yapmak biraz zordur. Burada bilmeniz gereken en önemli nokta, 200 yılı öncesinde işe başlayan ve bu dönemde diğer dönemlere göre daha fazla prim yatıran kişilerin daha fazla emekli maaşı alacağıdır.
  • 2000 ile 2008 Ekim arası dönemde işe başlayanlar için kullanılan emekli maaşı hesaplama formülü ise “Aylık bağlama oranı X Ortalama aylık kazanç” şeklindedir. Bu formülde kullanılan ortalama aylık kazanç, kişilerin her yıla ait olan prime esas kazanç tutarlarının, işe başlanılan tarihten emeklilik dilekçesinin verildiği tarihe kadar olan sürede güncelleme katsayısı kullanılarak, güncellenmesi ile oluşan değerlerdir. Bu dönemde yapılan emekli maaşı hesaplamasında yıllık TÜFE ve Gelişme Hızı oranları dikkate alınmaktadır. Bu oranların tamamı hesaba dahil edilir. Ancak bunlara rağmen 2000 yılı öncesine göre hesaplanan emekli maaşı tutarı, 2000 yılı öncesindeki döneme göre daha düşük olacaktır.
  • Ekim 2008 sonrası dönem için yapılan hesaplamalarda ise yine aylık kazanç oranı ve aylık bağlama oranı çarpılmaktadır. Burada da önemli olan nokta hesaplamaya dahil edilen yıllık TÜFE ve Gelişme Hızı oranının %30’luk kısmının alınmasıdır. Buna göre Ekim 2008 yılından sonra işe başlayan bir kişinin emekli olduğunda alacağı aylık miktarı, diğer dönemlere göre oldukça düşük olacaktır.

Emekli olurken her üç dönemde de sigorta priminiz yattıysa, bu üç dönemler için kısmi aylıklarınız bulunacak ve bunların toplamı ile bir maaş elde edilecektir. Elde edilen maaşa ek ödemeler de dahil edildikten sonra hesabınıza yatırılacaktır. Yukarıda verilen formüller her ne kadar zor olsa da katsayılar ve göstergeler için çeşitli tablolar bulunmaktadır. Bu tablolardan yardım alarak hangi rakamları kullanacağınız ve maaş hesaplamanızı nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Bu tabloları ise SGK’dan öğrenebilirsiniz.

Emekli olduğunuzda alacağınız maaş miktarını arttırmak için sigorta priminizi erken yatırmaya başlamalısınız. Ayrıca hem SSK hem de BAĞ-KUR’la iseniz her ikisi için de prim ödeyerek maaşınızı arttırabilirsiniz. Emekli olmak için dilekçe verdikten sonra, ne kadar maaş alacağınızı e-devlet sistemi üzerinden de sorgulayabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf