2018 SGK Prim Ödeme Miktarları

SGK primleri, SSK ve BAĞ-KUR için ödenen primleri ifade eder. Aylık yatırılacak olan sigorta pirleri asgari brüt ücret üzerinden belirlenir. 2018 yılında asgari brüt ücret tutarında artış yapıldığı için ödenecek olan sigorta primleri de değişiklik göstermiştir. Buna göre işverenlerin, kendi adına SSK yatıranların ve BAĞ-KUR primi ödeyenlerin aylık demesi gereken miktarlardan detaylı olarak bahsedelim;

2018 yılında işverenin ödeyeceği sigorta primleri ne kadar oldu;

İşverenlerin ödeyeceği sigorta primleri, geçmiş ödemelerine ve devletten aldıkları teşvik oranlarına göre değişmektedir. Buna göre;

  • İşverenin geçmiş ödemeleri düzenli değilse, SSK borçları varsa ve hiçbir teşvikten yararlanmıyorsa aylık ödeyecek SSK prim tutarı 761,06 TL şeklindedir.
  • İşveren prim borçlarını düzenli olarak ödüyorsa %5 indirimden faydalanarak 659,58 TL prim ödeyecektir. Buna ek olarak asgari ücret desteği de alıyorsa, ödeyeceği SSK prim tutarı 559,58 TL şeklindedir.
  • İşveren prim borçlarını düzenli ödüyorsa ve pirim teşviklerinden yararlanıyorsa SSK primi için ödeyeceği tutar 345,01 TL’dir.

2018 yılında sigorta primlerinin ödeneceği en düşük ve en yüksek asgari brüt ücret tutarı ne kadardır;

İşverenlerin ya da Bağ kurluların yatıracağı prim tutarı asgari brüt ücret üzerinden belirlenir ancak en düşük ve en yüksek tutar uygulaması yapılmaktadır. Buna göre en düşük prime esas kazanç tutarı 2029,50 TL, en yüksek prime esas kazanç tutarı ise 15.221,25 TL olarak belirlenmiştir.

2018 yılı için isteğe bağlı sigorta primleri ne kadar oldu;

  • İsteğe bağlı olarak aylık BAĞ-KUR yatıranların primleri 649,44 TL olarak belirlenmiştir.
  • İsteğe bağlı olarak yatırılan tarım SSK primleri ise aylık 583,48 TL olarak belirlenmiştir.
  • Ev hanımlarının isteğe bağlı olarak ödedikleri aylık SSK tutarı ise 541,20 TL olarak belirlenmiştir.

2018 yılı için genel sağlık sigortası primleri ne kadar oldu;

Genel sağlık sigortası, hiçbir sağlık güvencesi olmayan ve aylık belirli bir miktar geliri olan kişiler için uygulanan sigortadır. Buna göre aylık hiçbir geliri olmayan ve hiçbir güvencesi bulunmayan kişilerin genel sağlık sigortası primleri devlet tarafında ödenmektedir. Az da olsa aylık bir miktar geliri bulunan kişilerin ödeyeceği genel sağlık sigortası tutarı ise 2018 yılı için 60,88 TL olarak belirlenmiştir.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf