2018-Fazla Mesai Nasıl Hesaplanır?

Kanuna göre fazla çalışan işçilerin fazla mesai ücreti almaya hakları bulunur. Ancak pek çok işveren tarafından bu mesailer ödenmek istenmez. Bu durumda işçiler, bir tanık bularak fazla mesai yaptığını kanıtlayabilir ve ücretlerini alabilirler. Pek çok işçi de haftalık 45 saati aşan çalışma sürelerinin fazla mesaiye girdiği ve ekstra ücret alması gerektiği hakkında bilgi sahibi değildir. Sizlere fazla mesainin ne olduğu ve nasıl hesaplandığı hakkında detaylı bilgi verelim;

Fazla mesai nedir;

Kanunda belirtilene göre bir için bir haftalık çalışa süresi en fazla 45 saattir. 45 saati aşa çalışma sürelerine ise fazla mesai adı verilir. Fazla mesai resmi günler ve iş günleri olmak üzere farklı ücretler ile ödenir. İşveren, fazla mesai ücretini işçinin maaşından farklı olarak ödemek zorundadır.

Fazla mesai nasıl hesaplanır;

Fazla mesainin nasıl hesaplanacağını bulmak için öncelikle işçinin bir saat için hak ettiği ücretin hesaplanması gerekir. Bu konu ile ilgili daha önce işçinin bir saatlik ücreti nasıl hesaplanır isimli makalemizde bilgi vermiştik. 2000 lira maş alan bir işçinin bir saat için alacağı ücret 2000 / 225 = 8,89 TL olarak hesaplanır.

Bu işçi bir ay boyunca 10 saat fazla mesai yaptıysa normal ücretin %50 fazlası olarak yani 15 katı olarak ücret almaya hak kazanacaktır. Buna göre toplam fazla mesai ücreti;

  • 10 X 8,89 X 1,5 = 133,35 TL şeklinde olacaktır.

Resmi günlerde fazla mesai yaptıysanız da, bu mesai için alacağınız saatlik ücret, normal ücretin 2 katı olarak hesaplanacaktır.

2018 yılında memur için açıklanan fazla mesai ücret ne kadardır;

Yeni yılda açıklana fazla mesai ücretlerine göre devlet memurlarının alacakları ücret %7,6 artış göstermiş ve 1 lira 97 kuruş olarak açıklanmıştır.

Sonuç;

Sonuç olarak bir işçinin 2018 yılında alacağı fazla mesai ücreti, saat başı ücretin %50’si olarak belirlenmiştir. İçiler günde 7,5 saat ve haftada toplam 45 saatten fazla çalıştırılamaz. 45 saati aşan süreler fazla mesai olarak kabul edilir. Bununla birlikte bir işçi fazla mesai yapıyor olsa bile günde 11 saatten fazla çalıştırılamaz. Sizler de bunları bilerek fazla çalışma sürelerinizi işverenlerinizden talep edebilir, hakkınızı arayabilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf