2018 BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemleri

BAĞ-KUR, kanuna göre esnaf ve tarım iş sahiplerinin sigortalarını yatırmış olduğu birimin ismidir. Buna göre gerçek veya tüzel kişiliğe sahip bir esnaf ya da tarım işletmesi olan biri, esnaf ve sanatkârlar odasına bağlı ise mutlaka BAĞ-KUR ödemekle yükümlüdür. Devlet tarafından emekli olabilmesi ve devletin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden kendisinin ve ailesinin yararlanabilmesi için kendi işini yapan kişilerin BAĞ-KUR ödemesi gerekir. Her yıl BAĞ-KUR için ödenene primler artış göstermektedir. 29018 yılı için de ödenecek BAĞ-KUR prim tutarı 700 TL olarak belirlenmiştir.

BAĞ-KUR prim borcu indirimli olarak ödenir mi?

BAĞ-KUR prim borçlarının indirimli olarak ödemesi mümkündür. Ancak burada önemli olan bazı kriterler vardır BAĞ-KUR priminizi indirimli olarak ödeyebilmek için mutlaka düzenli olarak barçalarınızı ödemiş olmanız ve BAĞ-KUR prim borcunuzun olmaması gerekir. Bu şartları taşıyan kişiler 2018 yılı için %5 indirimli olarak yani 598,55 TL olarak primlerini ödeyebilirler.

BAĞ-KUR prim borçları nasıl sorgulanır;

BAĞ-KUR’u olan pek çok kişi pirim borçlarını düzenli ödemez. Devlet bazı dönemlerde bu borçları yapılandırılması ve taksitler halinde ödenmesi için fırsatlar sunar. BAĞ-KUR borcunuzu düzenli ödeyebilmeniz için bir sonraki ayının son gününe kadar yatırmanız gerekir. Örneğin; Ocak ayı için geçerli olan BAĞ-KUR borcunuzu Şubat ayının 28’sine kadar yatırabilirsiniz. Eğer art arda 2 ay boyunca priminizi ödemezseniz, sağlık hizmetlerinden faydalanamazsınız.

BAĞ-KUR’a olan borçlarınızı sorgulayabilmek için SGK müdürlüklerine gidebilir ya da e-devlet sistemine giriş yapabilirsiniz. Almış olduğunuz e-devlet şifresi ve T.C. kimlik numaranız ile sisteme giriş yapmanızın ardından SGK uygulamasına giderek 4B işlemlerinden “borç sorgulama” kısmını seçebilir ve bu zamana kadar olan bütün BAĞ-KUR borçlarınızı sorgulayabilirsiniz.

BAĞ-KUR borçlarınızı kısa yoldan sorgulayabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/4b-borc-durumu adresine tıklamanız yeterli olacaktır. Bu adrese tıklamanızın ardından aşağıdaki ekran karşınıza gelir;

2018 BAĞ-KUR Borç Sorgulama İşlemleri

Yukarıdaki ekranda yer alan yöntemlerden biri ile kimliğinizi doğruladıktan sonra otomatik olarak BAĞ-KUR borcunuzun sorgulandığı ekrana yönlendirilirsiniz. Bugüne kadar tüm borçlarınızı bu ekrandan görebilir ve ödemek için gerekli başvuruları yapabilirsiniz.

BAĞ-KUR’a olan prim borçlarınızı ödeyebilmek için de SGK ile anlaşmalı olan bankaları tercih edebilir, SGK’nın kendi internet sitesindeki kredi kartı ile tahsilat bölümünden ödeme yapabilir ya da PTT şubelerinden ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf