2017 Yılı İtibariyle SGK Emeklilik Şartları

Emeklilik şartları, sigorta girişiniz yapıldıktan sonra gerekli olan yaş sınırı, prim gün sayısı ve sigortalı olma süresi gibi şartları anlatır. Bu şartlar yerine getirildiğinde ise emekli aylığına bağlanabilir ve çalışmasanız bile belirli bir gelir almaya hak kazanabilirsiniz. Aynı zamanda sağlıktan faydalanmaya devam edebilirsiniz. Emeklilik için gerekli olan şartlar SSK, Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR için farklı olarak düzenlenmiştir. Sizlere bu şartlar hakkında detaylı bilgi verelim;

2017’de işe başlayanlar için geçerli olan emeklilik şartları nelerdir;

2017 yılında ilk defa işe başladıysanız ya da BAĞ-KUR ödemeye başladıysanız aşağıdaki şartları yerine getirerek emekli olabilirsiniz.

  • SSK’lı olarak işe başlayan erkeklerin 7200 gün prim şartını yerine getirmesi ve 60 yaşını doldurması durumunda emekli olması söz konusudur. Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR girişleri için de erkeklerde, 9000 gün prim ödenmesi ve 60 yaşını doldurması şartı aranmaktadır.
  • SSK’lı olarak işe başlayan kadınların ise 7200 gün prim ödemesi şart ile 58 yaşını doldurması durumunda emekli olması söz konusudur. Emekli Sandığı ve BAĞ-KUR için de kadınlarda 9000 gün prim ödenmesi ve 58 yaşını doldurması şartı aranır.

Malulen emeklilik şartları 2017 yılı için nasıldır;

2017 yılında yapılan düzenlemeye göre malulen emekli sayılabilmeniz için çalışma gücünüzdeki kayıp oranının %60 ve üzerinde olması, 10 yıllık sigorta sürenizin dolması ve 1800 günlük prim ödemesinin yapılması gerekir.

2017 yılında yaşa takılanlar için düzenleme yapıldı mı?

Emeklilik şartları konusunda en çok merak edilen sorulardan biri de emeklilik yaşına takılanlar için düzenleme olup olmamasıdır. Prim gün sayısını ve sigortalı olma süresini doldurduysanız, emekli olma yaşınızı beklemeniz gerekir. Eğer emeklilik yaşını doldurmadıysanız, yaşa takıldığınız anlamına gelir. 2017 yılı için bu konuda herhangi bir düzenleme yapılmamıştır ve emekli yaşınızı beklemeniz gerekir.

Emeklilik durumu nasıl sorgulanır;

Emeklilik durumunuzu sorgulayabilmek ya da ne zaman emekli olabileceğiniz öğrenmek için SGK kurumuna başvuru yapabilirsiniz. Buradan detaylı şekilde ne zaman emekli olabileceğinizi öğrenebilirsiniz. Ancak internet üzerinden de sorgulama yapabilmeniz mümkündür. Bunun için E-SGK sistemini kullanabilirsiniz. SGK’nın internet sitesi üzerinden sorgu sayfasına gelerek, herhangi bir şifre istenmeden sorgulamanızı yapabilirsiniz. Sorgu sayfasına geldikten sonra aşağıdaki bilgileri girmeniz yeterli olacaktır.

  • Karşınıza çıkan ekrana T.C. kimlik numaranızı yazın.
  • Nüfusa kayıtlı olduğunuz ili yazın.
  • Doğum tarihinizi gün, ay ve yıl şeklinde yazın.
  • Kimliğinizde yazan cilt numaranızı yazın.
  • Ekranın alt kısmında bulunan doğrulama kodunu girin ve sorgulayın.

Ne zaman emekli olacağınızı sorgulayacağınız bir başka yöntem ise SGK’nın uygulama hizmetidir. Bu hizmetten ne zaman emekli olabileceğinizi kolay ve hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ adresine girmektir. Bu adreste karşınıza, sorgulama ekranı gelecektir. Bu ekranda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız önemlidir. Bilgileri eksiksiz olarak girdikten sonra gönder tuşuna tıklayabilir ve emeklilik şartları kapsamında ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bu sorgulama ekranında takılabileceğiniz tek kısım ‘erken yaşlanma var mı’ sorusudur. Erken yaşlanma 50 yaşını doldurmuş ve çalışamayacak durumda olan kişileri ifade etmektedir. 50 yaşınızı tamamladıysanız ve çalışmayacak duruma geldiyseniz, bunu doktor raporu ile belgelendirmek suretiyle emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Eğer böyle bir durumunuz varsa, erken yaşlanma var mı kısmına ‘evet’ demeniz gerekir.

 

Hiç yorum yapılmamış.

Yorum yap

bsr reinickendorf