X
    Kategori: HaberSGK

20 Milyon Kişi Zamdan Faydalanacak Temmuz Emekli Zammı

Temmuz yaklaşırken, emeklilerin alacakları zam oranları da merakla beklenmeye devam ediyor. Uzmanların beklentilerine göre temmuz ayı zammı enflasyon farkının artması ile yüksek çıkacak. Peki hangi emekliler bu zamdan faydalanabilecek. Haberin detayları şöyle…

Haziran enflasyon rakamı %6,39 oldu;

Daha önce yapılan toplu sözleşmeye göre memur emeklileri 6 ayda bir olmak üzere %3,5 zam alacak. Buna göre temmuz ayında memur emeklilerinin maaşlarında %3,5 zam yapılacak bununla birlikte enflasyonun %4’ü aşması durumunda maaşlarına enflasyon farkı da yansıtılacak. Bu da haziran rakamlarına göre memur emeklilerinin %2,39 ek zam alacağı anlamına geliyor. Enflasyon farkı %7 olursa yapılacak olan ek zam oranı %3 olacak.

SSK ve BAĞ-KUR emeklilerine ise enflasyon farkı kadar zam yapılacak. Bu da şu anda %6,39 zammın cepte olduğunu gösteriyor. Enflasyon rakamının %7 olması halinde ise en düşük tarım emeklisinin maaşı 1052 lira olacak. En düşük memur emeklisi maaşı 2000 liraya yükselirken BAĞ-KUR’lu olan esnafın maaşı ise 1411 lira olacak. 2000 yılından önce emekli olan SSK’lıların maaşı 1679 lira olacak ve 2000-2008 arası emekli olan SSK’lının maaşı ise 1310 liraya yükselecek.

Çocuk ve aile yardımı alanlar da zamdan faydalanıyor;

Temmuz zammı, çocuk ve aile yardımı alanlar için de maaşlarına zam yapılacağı anlamına geliyor. Haziran ayı enflasyon rakamının %7 olması durumunda eş yardımı için ödenene 231 lira 247 liraya yükselecek. Memur çalışanlar için verilen çocuk yardımı tutarı da artacak. Buna göre;

  • 0-6 yaş için ödenecek çocuk yarımı tutarı 54 liradan 58 liraya yükselecek.
  • 6 yaş üstü içim verilen çocuk yardımı tutarı ise 27 liradan 29 liraya yükselecek.
  • 0-6 yaş arası iki çocuğu bulunan devlet memuruna aylık 340 lira ödenirken 364 lira ödenecek.

Sözleşmeli işçiler de zam alacak;

Kamuda çalışan sözleşmeli işçiler için daha öce yapılan toplu sözleşme gereği temmuzda %3,5 zam yapılacak. Enflasyon farkının %4’ü aşması durumunda ise bu maaşlara da ek zam yapılacak. Enflasyonun %7 olması, sözleşmeli çalışanların da %3 ek zam alacağını gösteriyor.

Yaşlılık aylığı da zamlanacak;

65 yaş ve üstü kişilere üç ayda bir ödenene yaşlılık aylığının tutarı, seçim öncesinde 500 liraya yükseltilmişti. Temmuz zammı ile birlikte bu maaşlarda da artış olacak ve enflasyon farkının %7 olması durumunda Eylül ayından itibaren bu maşlar 535 lira olarak ödenecek.

Sonuç;

3 Temmuz tarihinde açıklanacak olan Haziran ayı enflasyon rakamına göre 20 milyondan fazla emekli zamlı maaşlarına kavuşmuş olacak. Bu zamlardan memur emeklileri ile SSK ve BAĞ-KUR emeklileri faydalanabilecek. Ayrıca eş ve çocuk yardımı alanlar ve yaşlılık aylığı alanlarla birlikte memurlar için de bu zam uygulanacak.

Özet
Yayınlanma tarihi
Başlık
20 Milyon Kişi Zamdan Faydalanacak Temmuz Emekli Zammı
Yazının derecesi
5
E-Devlet:
İlgili yazılar